NIE NA TEMAT. Co mówi o Tobie Twój charakter pisma?

Dzisiaj tak totalnie niewłosowo, ale temat wydaje mi się na tyle ciekawy że fajnie go poruszyć przy większym gronie odbiorców.

Jeśli nie chcecie takich postów to wspomnijcie o tym w komentarzu.

Jeśli nie chcecie go czytać to zamknijcie zakładkę :)

Wiele osób może to uznać za głupotę. Myślę że takich totalnie racjonalnych ludzi może to nawet wkurzać (ja tego nigdy nie rozumiem, ale ja wiecznie bujająca w obłokach).

"Nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby słuszność jej założeń, w czego efekcie grafologów stawia się na równi z astrologami, sprawiając, że dziedzina, którą się zajmują, traci na znaczeniu do tego stopnia, iż British Psychological Society całkowicie ją odrzuca. Mimo to analiza własnego pisma może być fascynującą przygodą po nieznanych nam dotąd zakamarkach ludzkiej psychiki."


 No ale zapraszam do czytania :) Chociaż by dla zabawy :D


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Od paru lat moje pismo wygląda jakbym dostała pierwszy raz w życiu długopis do dłoni. Kiedyś pisałam całkiem przejrzyście, literki były całkiem równe i ładne. 
Teraz nawet jak się staram nie potrafię pisać ładnie :D Nie wiem czym to jest spowodowane. Znalazłam jednak parę ciekawych artykułów na ten temat i myślę że analiza własnego pisma może być całkiem zabawna.

Proste czy pochylone?

Ludzie, którzy pochylają litery w lewą stronę, przedkładają rozum nad emocje. Zapatrzeni w swoje wnętrze tracą zainteresowanie otaczającym światem. W prawo pochylają litery entuzjaści, uwielbiający ruch i działanie. Z impetem prą do przodu. Emanują energią i przebojowością. Najtrudniej jest pisać prosto, bez pochylania liter. Jeśli pismo trzyma się linii prostej, mamy do czynienia ze zrównoważonym pragmatykiem.

Margines, lewy lub prawy (odpowiadają zachowaniom wewnętrznym człowieka)

*równy - osoba silna i zdyscyplinowana,
*wąski - osoba oszczędna, niepewna swojej przyszłości,
*szeroki - osoba tolerancyjna, hojna,
*nierówny - osoba niezdecydowana, często wykorzystywana przez innych,
*rozszerzający się ku dołowi - osoba skłonna do trwonienia pieniędzy, impulsywna,
*rozszerzający się ku górze - osoba bojąca się innych ludzi oraz ryzyka.

Wielkość pisma

*szerokie - otwartość, śmiałość, towarzyskość,
*wąskie - opanowanie i ostrożność,
*duże - charakterystyczne dla osób dynamicznych,
*małe - częstsze u kobiet, szczególnie tych skromnych i nieśmiałych.


Jaka jest twoja kropka nad "i"?

Miejsce postawienia kropki ma zdaniem grafologów znaczenie i mówi sporo o wyobraźni, ewentualnej nerwowości lub zasobach pamięci:
*kropka postawiona wysoko - oznacza bogatą wyobraźnię, kreatywność,
*kropka po prawej stronie - charakteryzuje osoby niecierpliwe,
*kropka po lewej stronie - mówi o ostrożności, skłonności do analizowania wszystkiego,
*brak kropki - mówi o lenistwie i nieuporządkowaniu.

Sekrety liter

Litery dzielimy na trzy części: dolną, górną i środkową. W literach b, t, d, k laseczki długie i strzeliste oznaczają wybujałą wyobraźnię i przesadną ambicję. Zapętlone charakteryzują osoby bujające w obłokach. W literach g, j, p, y im dłuższe dolne elementy, tym większa zmysłowość piszącego. Gdy dolne elementy tych liter są krótkie i proste, znaczy to, że autor hamuje instynkty. Strefę środkową pisma tworzą litery a, e, s, które określają świadomość. Na ich podstawie ocenia się postępowanie człowieka. Jeśli są one duże, wskazują na człowieka przedsiębiorczego i aktywnego, dla którego ważne jest dobre wynagrodzenie. 
Co mówi o tobie twój podpis?
Teraz, gdy już wiesz, jakie cechy piszącego zdradzają stawiane przez niego litery, przyjrzyj się swojemu podpisowi. Podobno oddaje on cechy, które pisząca go osoba pragnęłaby posiadać. Grafolodzy twierdzą, że porównanie próbki pisma z podpisem jest cennym źródłem informacji, ponieważ jeśli różnic jest wiele, może to znaczyć, że piszący chciałby uchodzić za kogoś… kim nie jest.
Kilka ciekawostek:
 • Duży podpis świadczy o tym, że stawiający go chciałby być kimś ważnym.
 • Jeśli kobieta podpisuje się tylko nazwiskiem lub od nazwiska zaczyna, oznacza to, że umniejsza swoją wartość, ukrywa swoją indywidualność.
 • Podkreślenie podpisu świadczy o chęci pokazania swojej siły.
 • Nieczytelny podpis oznacza, że być może otwarta osoba wolałaby uchodzić za kogoś tajemniczego.

Osoba o silnym temperamencie pisząc, przebija kartkę na drugą stronę. Jest to osoba posiadającą takie cechy, jak: przedsiębiorczość oraz energiczność. Pismo osoby o słabym charakterze, będzie wręcz słabo dostrzegalne na papierze, co świadczy o braku energii, powolności, niepewności.
W przypadku niektórych osób pojawia się pismo z tzw. ozdobnikami, świadczące o jego indywidualnym charakterze oraz ekspresji. Duża ilość występujących ozdobników, charakteryzuje ludzi, którzy w swych działaniach starają się zwrócić na siebie uwagę, jak największej liczby osób, lubią być przy tym w centrum uwagi.
Jeśli przy tym odstępy między literami i wyrazami są w bliskiej odległość, to oznacza, że osoby te, które pragną ciągłych kontaktów z innymi.
Pismo prostsze, skromniejsze, bez zbędnych ozdobników, wyróżnia osoby komunikatywne, inteligentne, spokojne. Ponadto zbyt duże odstępy między literami i wyrazami pokazują, że człowiek chce się odizolować, jest nieufny, boi się kontaktów z innymi, jest podejrzliwy.

Pismo czytelne świadczy o dużej otwartości osoby piszącej, natomiast pismo nieczytelne mówi o braku komunikatywności, może być wynikiem ukrywania ważnych kwestii.

Analizując moje pismo:

Pochylam pismo raz w prawo raz w lewo. Jestem niezrównoważona? haha 
Mój margines jest nierówny, ale często dość wąski- nie czuję sie jednak wykorzystywana przez innych, ale jestem niezdecydowana i na pewno niepewna mojej przyszłości
Moje pismo jest duże i szerokie. I tu się sprawdza. (Jednocześnie mam koleżanki które piszą maciupkie literki i są bardzo nieśmiałe więc znowu się sprawdza :D)
Moja kropka na i jest dość wysoko i tak, mam bujną wyobraźnie i jestem dość kreatywną osobą.
Laseczki liter b, t, d, k i zarówno j, y, f, p, g, sa zawsze długie. Nie rozumiem o co chodzi z literami a, e itd, są normalne, jedne większe drugie mniejsze...
Przebijam kartę na drugą stronę i raczej nie stosuje ozdobników.
No i moje bazgroły bardzo często nie są czytelneCo do podpisu... Nie zgadzam się! Podpisuje się tylko nazwiskiem, ale dlatego że brzydko pisze moje imię :) 
Moje gryzmoły w zeszycie od marketingu.

Oto jak brzydko piszę moje imię :D
A jak tam wyszła wasza analiza?
Sądzicie że pismo świadczy cokolwiek o człowieku czy to kolejna głupota z internetu?
Pozdrawiam.
MUDIŹródła:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/co_mowi_o_tobie_charakter_pisma_106007.html
http://blog.malopolska.do-celu.eu/%E2%80%9Eokiem-grafologa%E2%80%9D-%E2%80%93-o-czym-swiadczy-charakter-pisma/

Komentarze

 1. Ponoć po piśmie można poznać człowieka.
  Gdy dochodzi się w śledztwie czegoś i np. za dowód służy kartka z jakąś notatką, to ponoć można poznać, jaka jest osoba, która to pisała.
  Np. Czy jest leworęczna czy praworęczna, czy to kobieta/mężczyzna, dziecko/dorosły.
  Różnie bywa.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo przydatny post .:P jak będę miała więcej czasu .. to dokładnie sprawdzę moje pismo:)) bo zaraz jade do babci na cmentarz ...

  Chce więcej takiego rodzaju postów ! ;**

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro rozwinęła się taka nauka jak grafologia, to na pewno nie jest to bzdura z Internetu ;)

  Hmmm, analizując moje pismo wychodzi, że:
  - pochylam litery delikatnie w prawo, czyli jestem entuzjastką, emanuję energią i przebojowością (z energią i entuzjazmem się zgadzam, z przebojowością trochę mniej),
  -mój margines rozszerza się ku dołowi, czyli jestem impulsywna i skłonna do trwonienia pieniędzy (w sumie zgadzam się z tym, a pieniądze staram się oszczędzać ostatnio i kontrolować swoje wydatki),
  - pismo mam małe, czy szerokie czy wąskie to zależy od mojej aktualnej fantazji ;)
  - kropkę nad i zawsze stawiam wysoko i chyba jestem kreatywna (dopiero teraz zauważyłam tą wysoko postawioną kropkę, wcześniej tego nie zauważałam :)),
  - w literkach g,j,p,y czasem robię długą pętelkę a czasem stawiam prosta kreskę, czyli i hamuję instynkty i jestem zmysłowa (ciekawe tylko, od czego to zależy :D),
  - podpis - mam krótkie nazwisko i jak mam mało czasu to podpisuję się tylko nim (ale to rzadko, co do zasady podpisuję się pełnym imieniem i nazwiskiem, a ja raczej nie ukrywam swojej indywidualności,
  - brak jakichkolwiek ozdobników, także wychodzę na osobę inteligentną i spokojną (spokojna to ja na pewno nie jestem :D),
  - moje pismo jest czytelne, więc te wnioski by się pokrywały z tymi wyżej,
  - delikatnie przebijam kartkę na drugą stronę, ale raczej nie posądzałabym siebie o brak energii, powolność i niepewność:)

  Analizując moje pismo - część się zgadza z moim charakterem, a część nie. Trzeba wziąć także poprawkę na to, że nikt nie jest wobec siebie obiektywny ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie wczoraj zaczęłam o tym pisać post! :) Cóż za zbieg okoliczności!
  U mnie to się sprawdza... dawniej byłam zamknięta w sobie, nieśmiała i pisałam malutkie literki :P Później był okres, kiedy czułam się niesamowicie pewnie i pisałam ogromne litery, teraz raczej określiłabym to średnimi literami. Pochylam w prawo. Cóż... myślę, że niektóre informacje się sprawdzają ;) Muszę zaktualizować moje pismo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. przekładam rozum nad emocje, hihi :DD ja to tak bazgrzę, że nawet nie da się mnie rozczytać, istne hieroglify ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czasem też, istna masakra, sama nie moge czasem przeczytać co napisałam haha.

   Usuń
 6. Mnie post bardzo zaciekawił, na takich blogach też jest potrzebna odskocznia od ubrań, kosmetyków itd. :)

  W sumie to co przeanalizowałam- zgadza się z moim charakterem :D nad kropkami nad i czy długością laseczek się nie rozdrabniałam bo różnie to bywa jak piszę ale pochylam zawsze w prawą stronę i robię małe odstępy między literkami. Co do podpisu to taki bazgroł ale piszę pierwszą literę imienia i całe nazwisko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nawet się sprawdza :D Ale musiałabym się przyjrzeć :D Za to bardzo brzydko pisze, a twoje pismo mi się bardzo podoba:)))

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że coś w tym jest, kilka rzeczy jak najbardziej mi się sprawdziło :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam, aż na wykładzie z diagnozy pedagogicznej będę miała o charakterze pisma :) ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 10. ja piszę przeróżnie, w zależności od stopnia przykładania się do tego co pisze i stopnia w jakim mnie to interesuje. kilka rzeczy nawet się zgadza :D

  OdpowiedzUsuń
 11. ciekawy post, chcę takich więcej :) moje pismo bardzo często się zmienia :) ale wyszło, że jestem wykorzystywana przez innych, mam sporą wyobraźnię i "chowam się" za nazwiskiem :D

  OdpowiedzUsuń
 12. kurcze u mnie by się nawet zgadzało ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawa notka! Ja mam pismo bardzo wąskie i proste :) Jestem opanowana :D he he :D

  OdpowiedzUsuń
 14. to jest brzydkie pismo? Spodziewałam się raczej czegoś nieczytelnego...;d
  Ja mam pismo hmm... w jednym słowie-lekarskie;d

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ładnie piszesz swoje imię:) Ja też podpisuję się tylko nazwiskiem, lub zaczynam od nazwiska- jest po prostu dużo krótsze od imienia:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki Twojemu postowi uświadomiłam sobie wiele swoich cech :) Jest świetny!
  Zdecydowanie więcej takich wpisów! :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie zgadzam się z tym. Moja koleżanka pisze bardzo maciupeńkie pismo i wcale nie jest osobą nieśmiałą, skrytą czy skromną. Jest przebojowa i nie nieśmiała. Co do mojego pisma...wcale nie mam bujnej wyobraźni,a stawiam kropkę dosyć wysoko. Nie przejmuj się, że brzydko piszesz, bo masz piękne pismo i nie okłamuj sama siebie. ^^ /Monika246

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Usuwam SPAM. SPAM dla mnie to komentarz z adresem Twojego bloga.

Popularne posty